RAY:tä ja vähän väkivaltaa

Pelitoiminnan kautta kerätyt varat ohjataan suomalaiseen hyvinvointiin: avustuksina sosiaali- ja terveysalan järjestöille sekä Valtiokonttorin kautta sotiemme veteraaneille, väitetään Ray:n sivuilla, rahat kerätään vastuullisesti ja jaetaan tarvitseville.
No nyt niitä on jaettu poliitikoille, jotka takaavat RAY:n monopoliaseman rahapelitoiminnassa. Tarvitseville kerättäviä rahoja ei ole tarkoitettu poliittisen toiminnan tukemiseen.
RAY ilmoitti ettei ole syyllistynyt rikokseen. Ei kukaan niin ole väittänytkään, RAY:n johtoa poislukien hallituksen puheenjohtaja Manninen, on rikoksesta epäiltynä. Tunnusmerkistö on luottamusaseman väärinkäyttö eli RAY:n johto ei ole poliisin arvion mukaan huolehtinut yhdistyksen taloudellista ja oikeudellisista asioista huolellisesti, vaan yhdistyksen isosta kasasta on heitelty vasemmalle ja oikealle ja hiukan keskellekin.
RAY:n pomot ihmettelevät poliisien kysymyksiä, tämä kertoo kuinka monopoliasema, kaiken yläpuolella oleminen, etäännyttää todellisuudesta. Raha sokaisee, RAY:n raha ei ole RAY:n vaan niiden onnettomien, joiden kelkka ei enää oikein luista. Nyt on hyvä aika hiukan ravistella yhdistystä, ensi keväänä aloittaa uusi päällikkö, joka toivottavasti ottaa luudan kouraan ja siivoaa koko systeemin.
Eilen uutisoitiin henkirikosjutusta, jossa iltapäivälehtien mukaan annettiin kovat tuomiot, kuusi vuotta! Siis ukolta henki pois ja tekijöille kuusi vuotta linnaa, josta selviää kolmella, jos ei kolmeen viime vuoteen ole istunut kaapissa.
Väkivaltatuomiot ovat aika hämmentäviä. Tänään bussikuskin potkijat saivat 4,5 vuotta törkeästä pahoinpitelystä, puolitoista vuotta lisää ja olisi saanut ottaa nirrin pois, tätäkö näillä tuomioilla halutaan viestiä?
Katselin bussikuskin haastattelua, joka oli surullista nähtävää. Mies oli pois pelistä, äly ämpärissä, silmissä katse, joka ei porautunut mihinkään ja tämän tekijät saivat huomautuksen käräjäoikeudesta.
Tekijät olivat nuoria poikia, ilmeisesti niin nuoria, että heihin puraisee rikoslain 1/3 sääntö. Alle 21 -vuotias istuu tuomiostaan kolmanneksen, siis 4,5 vuoden tuomio on oikeasti 1,5 vuotta, josta suuri osa istutaan avolaitoksessa pingistä pelaamassa.
Näin on laki meidän maassa.