Kari Uoti

Oikeustieteen tohtori, mba



Katso Karin haastattelu

Asenne, kokemus ja tieto. Hyvän juristin ominaisuudet – ja juuri tässä järjestyksessä.

Tietoa saa kirjoista, kokemusta elämällä, mutta asenne ei ole hyllytavaraa. Sitä ei saa edes isolla rahalla maailman parhaista yliopistoista. Sitä joko on tai sitten ei. Jos valitsisin itse juristia, haluaisin nähdä, kokea ja tuntea sen, ettei hän ole ainoastaan tekemässä työtään. Ellen aistisi paloa ja intohimoa, kättelisin kohteliaasti ja poistuisin takavasemmalle.

Vihaan häviämistä. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että hakisin helppoja juttuja. Etsin mahdollisimman vaikeita tai ylipäänsä sellaisia, jotka saavat ammatillisen kunnianhimoni syttymään. Ne voivat olla suuria tai pieniä – pääasia, että niissä jotain, jonka vuoksi ei kannata jättää yhtäkään kiveä kääntämättä.

Jos sinulla on sellainen, ota yhteyttä ja katsotaan onko meillä edessämme yhteinen haaste, jotain jonka vuoksi taistella – ja minulle henkilökohtaisesti yksi uusi syy herätä motivoituneena uuteen työpäivään.


Tapa Tehdä


Emme tee kaikkea, hoidamme vain juttuja, jotka osaamme hyvin.

Itse olen erikoistunut vaikeisiin siviili- ja rikosoikeudellisiin ongelmiin tuomioistuimessa sekä sen ulkopuolella. Yhdessä tiimini kanssa hoidamme sekä yritysten että yksityishenkilöiden asioita riidoista sopimuksiin. Olemme pyrkineet paketoimaan vahvimmat osaamisalueemme helposti hahmotettaviksi palvelupaketeiksi.

Tutustu palvelupaketteihimme klikkaamalla alta

Riitojen ratkaisu
Yhtiöoikeus ja yritysjärjestelyt
Rikosoikeus
Rakentaminen
Työoikeus
Perhe-ja perintöoikeus

Tiimi



Kari Uoti

Managing Partner
Oikeustieteen tohtori, MBA

+358 500 500 000
kari.uoti@oikeus.pro


Petter Kavonius

Partner
Oikeustieteen tohtori

+358 40 757 0302
petter.kavonius@lakiasiat.inet.fi


Saku Knuuti

Associate
Oikeustieteen maisteri

+358 45 182 7636
saku.knuuti@oikeus.pro


Hanna Kylmäniemi

Associate
Oikeustieteen maisteri

+358 45 186 2350
hanna.kylmaniemi@oikeus.pro


Markus Liesegang

Associate
Oikeustieteen maisteri

+358 45 610 3817
markus.liesegang@oikeus.pro


Pinja Vallivaara

Associate
Varatuomari, OTM

+358 50 342 7848
pinja.vallivaara@oikeus.pro


Oona Laakkonen

Legal Trainee
Oikeustieteen ylioppilas

+358 45 177 4077
oona.laakkonen@oikeus,pro


Jemina Timonen

Legal Trainee
Oikeustieteen ylioppilas

+358 45 177 4077
jemina.timonen@oikeus.pro


Suvi Ultamo

Legal secretary
Oikeustradenomi

+358 40 545 6697
suvi.ultamo@oikeus.pro

Yhteystiedot


Lakiasiaintoimisto Kari Uoti Oy

Itälahdenkatu 15-17, 4 krs
00210 Helsinki

tel: +358 40 545 6697
fax: 010 7520202
info@oikeus.pro

Y-tunnus: 2394617-3


NÄYTÄ SIJAINTI KARTALLA